KOLİLEME VE PAKETLEME

KOLİLEME VE PAKETLEME

 

     Kolileme ve paketlemede  ilk kural, kırılacak ve küçük eşyaların öncelikle paketlenmesidir. Daha sonra büyük ve taşınması ağır eşyalar paketlenir. Mobilya ve diğer demonte edilmesi gereken eşyalar sıralamada en sondadır.

     Küçük eşyalar karton kutulara yerleştirilir. Bu tür eşyaların paketlenmesi ise köpük ya da kâğıt ile yapılır. Yani köpüğe ya da kâğıtlara sarılarak kolilere yerleştirilirler.

    Kırılacak eşyalar dikey değil de yatay bir şekilde kolilenmelidir. Genelde büyük eşyaların birçoğu salonda bulunur. Ayrıca bu tür eşyalar demonte edilmesi gerekenlerdir. 

      Eşya kolileme işleminde salondaki eşyalar sökülür ve her bir parça battaniye ya da plastik balonlu malzeme ile sarılır. Sarılan her parça etiketlenir. Böylece yeniden monte edilmesi kolaylaştırılmış olur.

Eşya kolileme yapmak mı?

           Eşya kolileme yapmak mı? Ondan kolay ne var mı diyorsunuz? O zaman bu yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Çünkü nakliye işlemlerinde aslında en zor olan ve en planlı yapılması gereken işlem kolileme ve paketleme işlemleridir.

Gelin birlikte bu işlemleri firma olarak nasıl yapıyoruz, detaylı bir şekilde anlatalım.

Kolileme ve Paketleme

Eşya Paketleme

       Ambalajlama daha çok küçük eşyalar için kullanılan tabirdir. Yazının ilk başında küçük ve kırılacak eşyaların paketlenmesinin öneminden bahsetmiştik. Bu noktadan sonra bu işin nasıl yapıldığını detaylı bir şekilde anlatmaya başlayalım.

       Kırılacak ve küçük eşyaların bir kısmı mutfak alanından çıkar. Öncelikle bu tür eşyalar plastik balonlu malzeme ile sarılır. Ambalajlama işleminin belirli bir sırada yapılması gerekir. Yani malzeme balonlu naylon ile sarıldıktan sonra kutuya konur ve kutunun üzerine de hangi malzemenin kutuda yer aldığı yazılır. Böylece tekrar yerleştirilmesi kolaylaşır.

         Birçok nakliye firması yukarıda bahsettiğimiz sıralamaya dikkat etmez ve müşteriyle sorun yaşar. Çünkü müşteri eşyalarının yeni taşınacağı yere zahmetsiz bir şekilde yerleştirilmesini ister.

         Ayrıca düzgün paketleme işlemi yapılmazsa, eşyalar kırılabilir ve bu da aslında büyük bir sorun demektir. Her ne kadar tüm eşyalar sigortalı olsa da müşteri açısından aslında tüm eşyalar değerlidir. Yani manevi değeri olan ve kırılacak türde eşyalar olabilir.

         Sigorta bu tür eşyaların maddi değerini karşılasa bile müşteri açısından bu değer hiç karşılanmamış demektir.

         Bu yüzden taşıma işinde özellikle kırılacak eşyalara azami derecede dikkat etmek gerekir.

caddebostan nakliyat